Με τον έμπειρο αμυντικό Πλαβό στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ο Αίας πήρε μεγάλη νίκη με τον Αστέρα και έπιασε το Πύρασο στη κορυφή, που τον αντιμετωπίζει την άλλη εβδομάδα.

Στο 9’ ο Αραπίτσας σημάδεψε το δοκάρι, όμως στο 11’ ο Αστέρας μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Σαρρής εκτέλεσε φάουλ και ο Δ. Αποστολιδης με προβολή άνοιξε το σκορ.

Στο 15’ ο Αραπίτσας εκτέλεσε φάουλ από μακρυά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση και το 1-1. Πολυ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα του Αστέρα που σε αρκετές περιπτώσεις «εδιωξε» το κίνδυνο.

Στο 64’ ο Μακανίκας έχασε σημαντική ευκαιρία, και στο 66’ ο Χειλάς.

Στο 79’ ο Αστέρας διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάση που «έκοψε» για φάουλ, με τον Αστέρα να έβγαινε με προϋποθέσεις στην επίθεση.

Το ίδιο επίσης και στο 92’ όταν ο Θεοδώρου έφυγε πίσω από το κέντρο, ομως ο βοηθός έδωσε οφσάιντ.

Στο 90+5 ο Κατσιαβριάς σε μονομαχία πήρε κεφαλιά και ο Πλαβός σκόραρε χαρίζοντας το τρίποντο στον Αίαντα.