Ολοκληρώθηκε η β’ φάση του κυπέλλου ΕΠΣΘ με δυνατές αναμετρήσεις, με τις περισσότερες από αυτές να κρατάν τεράστιο το ενδιαφέρον.

Αναλυτικά:

Α. Γαζής – Σκόπελος 1-1 κ.δ. 10-11 πέναλτι

Τη πρόκριση από τη διαδικασία των πέναλτι πήρε η Σκόπελος, καθώς χρειάστηκαν να εκτελέσουν οι δύο ομάδες από 12 πέναλτι για να αναδειχτεί ο νικητής. Το σκορ άνοιξε αρχικά ο Κίτσας για τον Άνθιμο ενώ ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα ο Γεωργίου.  Το παιχνίδι παρέμεινε ισόπαλο, οδηγήθηκε στη παράταση χωρίς να αλλάξει κάτι και έτσι η τυχερή ομάδα ήταν η Σκόπελος που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση όπου θα φιλοξενήσει την Ακρόπολη.

Μυρμιδόνες – ΓΣ Αλμυρού 0-4

Ένα τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο φιλικά σωματεία πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Πλατάνου με τον Αλμυρό να παίρνει εύκολα τη πρόκριση στην επόμενη φάση. Αρχικά, ο Αράπης άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό, ενώ στο 49 ο Αγιασιώτης έκανε το 0-2 και στο 65′, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Αναστασίου στο 90′.

Ρήγας – Διαγόρας 1-1 κ.δ. 2-1 παράταση

Μεγάλη πρόκριση πήρε ο Ρήγας αφήνοντας εκτός διοργάνωσης ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, τον Διαγόρα, κερδίζοντας στη παράταση. Το σκορ άνοιξε για το σύλλογο του Βελεστίνου ο Γάρος για το 1-0 στο 26΄, ενώ στο 32′ ισοφάρισε ο Αλαμάνης. Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση. Όπως όλα έδειχναν οτι το παιχνίδι θα πήγαινε στη διαδικασία των πέναλτι, ο Αραμπατζής βρέθηκε στο 119′ να σκοράρει και να χαρίζει τη πρόκριση στην ομάδα του καθώς έγραψε το τελικό 2-1.

Ακρόπολη – Αγία Άννα 0-0 κ.δ. 2-1 παράταση

Εντυπωσιακό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Σέσκλο, με τη τοπική Ακρόπολη να παίρνει μαγική πρόκριση στη παράταση εναντίον της Αγίας Άννας. Το παιχνίδι στη κανονική του διάρκεια έμεινε στο 0-0. Στο 104′ ο Φουρκιώτης άνοιξε το σκορ για την Ακρόπολη κάνοντας το 1-0, ενώ στο 114′ ο Τσεκούρας πέτυχε ένα όμορφο τέρμα για το 2-0. Η Αγία Άννα μείωσε άμεσα στο 117′ σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που βρήκε την ομάδα του Κώστα Παπαστεργίου να κερδίζει και να προκρίνεται στην επόμενη φάση.

Δήμητρα – Αίας 1-1 κ.δ. 3-5 πέναλτι

Ο Αίας έφυγε μεγάλος νικητής από το τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Δήμητρα. Ο Αίας άνοιξε το σκορ με τον Κατσιαβριά στο 14′ για το 0-1, για να έρθει η ισοφάριση στο 82′ από τον Αλέξανδρο Αραπίτσα σε 1-1 στέλνοντας το παιχνίδι αρχικά στη παράταση και εν συνεχεία στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Αίας πήρε την πρόκριση με σκορ 3-5 και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο.

Αγχίαλος – Τοξότης 4-3

Εξαιρετικό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο Αγχιάλου με την ομώνυμη ομάδα να παίρνει μεγάλη πρόκριση στους 8 του κυπέλλου απέναντι σε έναν αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας. Η Αγχίαλος άνοιξε στο 3′ το σκορ με το Νούσια, οποίος εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος για το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Τσάκαλος έγραψε το 2-0 για την ομάδα του. Το 3-0 έκανε ο Σγατζής στο 30′ για να έρθει η μείωση του Τοξότη σε 3-1 με τον Ντίτσιο στο 44′. Στην επανάληψη η Αγχίαλος έκανε το 4-1 και πάλι με τον Σγατζή, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τοξότης μείωσε σε 4-3 και έφτασε πολύ κοντά σε μια ονειρική αντίδραση και επιστροφή αλλά δε τα κατάφερε.

Νηλέας – Πρωτεσίλαος 0-0 κ.δ. 8-7 πέναλτι

Σπουδαία πρόκριση για την ομάδα του Νηλέα καθώς πέρασε στους 8 του κυπέλλου ΕΠΣΘ, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης για δεύτερη φάση ομάδα Α’ κατηγορίας, τον Πρωτεσίλαο. Στο παιχνίδι υπήρξαν αρκετές καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες αλλά οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση. Το παιχνίδι παρέμεινε χωρίς τέρμα στη κανονική διάρκεια όπως και στη παράταση και έτσι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Από τα 11 βήματα νικήτρια βγήκε η ομάδα του Νηλέα μετά από αρκετή ώρα καθώς χρειάστηκαν 17 εκτελέσεις για να αναδειχτεί ο νικητής της αναμέτρησης, κερδίζοντας με 8-7 ο Νηλέας.